USG JAMY BRZUSZNEJ - OPIS

Usg jamy brzusznej - informacje wstępne

Badanie usg wykonuje się w obrębie jamy brzusznej i przewodu pokarmowego. Gabinet usg jest w każdym przypadku odpowiednio przygotowany to przyjęcia pacjenta, gwarantując mu komfort i bezstresowy przebieg zabiegu wykonywania usg jamy brzusznej. Badanie usg pozwala szybko wykryć nieprawidłowości. Po badaniu otrzymamy opis usg.

Jest to w pełni bezpieczny zabieg i w dodatku tani - w przeciwieństwie do chociażby rezonansu magnetycznego. Cena usg jamy brzusznej najczęściej nie przekracza 200 zł.Warto wykonać usg jamy brzusznej profilaktycznie co jakiś czas.

Jeżeli zależy nam na długim życiu w zdrowiu, warto wykonywać profilaktyczne usg jamy brzusznej co pewien czas.

Kiedy wykonuje się usg jamy brzusznej?

Usg jamy brzusznej wykonuje się w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w jamie brzusznej i przewodzie pokarmowym takich jak toksyczne uszkodzenie wątroby, obecność płynu w jamie otrzewnej (powiększenie obwodu brzucha), rak nerki czy też obecność złogów w pęcherzyku żółciowym (usg pęcherzyka żółciowego) lub układzie moczowym oraz różne inne bóle brzucha. To częste przesłanki do wykonania usg jamy brzusznej.

Przygotowanie do usg jamy brzusznej - krok po kroku

Przygotowanie do badania usg jamy brzusznej wiąże się z zadbaniem o pęcherz moczowy oraz układ pokarmowy. Ostatni posiłek należy spożyć ok. 6-8 godzin przed zabiegiem, natomiast jeśli wizyta odbywa się rano najlepiej w dniu badania być na czczo. Warto zażyć środek do wyeliminowania pęcherzyków powietrza.

Warto wypić jednak nieco więcej wody i nie oddawać moczu, ponieważ wypełniony pęcherz moczowy jest niezbędny do poprawnego wykonania badania zarówno prostaty jak i właśnie pęcherza moczowego.

Robiąc usg brzuch przygotowanie jest ważnym elementem.

Dieta lekkostrawna

Przygotowując się od badania usg jamy brzusznej należy zastosować dietę lekkostrawną. Samo badanie najlepiej jest jednak wykonać na czczo, stosując się do zaleceń lekarza.

Zasady te nie mają jednak zastosowania w momencie, gdy mowa o nagłych przypadkach, w których badanie wykonywane jest w trybie pilnym.

W dniu badania najlepiej być na czczo.

Unikanie niektórych produktów spożywczych

Aby badanie usg brzucha przebiegło pomyślnie należy unikać niektórych produktów takich jak napojów gazowanych czy też ciemnego pieczywa. Zalegająca treść pokarmowa może bowiem utrudniać lub całkowicie uniemożliwiać przeprowadzenie badania usg brzucha.

Unikanie palenia papierosów

Warunkiem koniecznym przed przystąpieniem do badania jest to, by w dniu jego wykonywania nie palić papierosów i zaprzestać żucia gumy. Często się o tym nie mówi, ale są to elementy, o których pacjent bezwzględnie musi pamiętać przed badaniem.

Specjalne leki

W dniu poprzedzającym badanie warto stosować specjalne leki, których zadaniem jest wydalanie gazów. Lekarz przeprowadzający badanie będzie miał wówczas o wiele bardziej ułatwioną pracę, która będzie w stanie chociażby wskazać obecność zastoju w drogach moczowych.

Jak przygotować się do usg - ostatnie godziny przed badaniem

Bezpośrednio przed badaniem warto odstawić napoje gazowane i wszelkie posiłki. Zwykła woda będzie jednak konieczna do napełnienia pęcherza.

Wypełnienie pęcherza moczowego przed badaniem usg pozwoli na lepszą ocenę prostaty przez lekarza wykonującego badanie.

Jeżeli badanie nie wyjdzie, to warto zapytać lekarza jak często można robić usg.

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowania ze strony pacjenta przed badaniem są niezbędne do tego, by lekarz mógł prawidłowo zbadać poprzez powłoki brzuszne nerki, drogi żółciowe czy też pęcherzyk żółciowy.

Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. Dzięki temu lekarz wie jakie kroki należy podjąć, by uzyskać prawidłową diagnozę oraz leczenie pacjenta. Warto zapytać lekarza jak czesto usg brzucha powinno być wykonywane wnaszym przypadku.

Warto wspomnieć też o tym, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonywania usg brzucha. Jest to całkowicie bezpieczne badanie, które nie posiada żadnych skutków ubocznych.

Teraz już wiesz jak sie przygotowac do usg brzucha.


Badanie - przebieg

Przebieg - najczęściej jest wykonywane w pozycji leżącej. W pierwszej kolejności lekarz nanosi specjalny żel na badaną okolicę, aby wyeliminować pęcherzyki powietrza i poprawić otrzymywany obraz. Obraz na ekranie aparatury pojawia się natychmiast, a badany obszar jest obrazowany w czasie rzeczywistym i w ruchu.